ŚLIWKI POD KRUSZONKĄ

ŚLIWKI POD KRUSZONKĄ

Lato daje nam możliwość, aby rozwinąć kulinarne skrzydła. Ogromne bogactwo owoców i warzyw cieszy oczy 🙂 Wymyślaniu nowych potraw nie ma końca …. a mi przyszedł do głowy pomysł na coś bardzo prostego.

Czy jest wśród was ktoś kto nie lubi śliwek? Może tak a może nie 🙂 Ale na pewno teraz jest czas, aby przygotować właśnie coś ze śliwką w roli głównej. Często zastanawiam się jakie potrawy wzbudzą wasze zainteresowanie, czego jeszcze nie było, czego nie znacie a jednoczenie, zgodnie z moją zasadą, nie będzie to zbyt skomplikowane i trudne w przygotowaniu – a więc dla wszystkich. Tak więc dzisiaj przyszedł czas na śliwki pod kruszonką 🙂 Zapraszam do kuchni!

Czas przygotowania:

  • około 1’15h

Składniki na 5 miseczek:

  • 200g mąki orkiszowej typ 550 (do kupienia tu:)
  • 1/2 kostki masła z lodówki
  • 70g cukru pudru trzcinowego (do kupienia tu:)
  • 50g cukru brązowego nierafinowanego (do kupienia tu:)
  • 600g śliwek
  • garść orzechów włoskich

Do miski wsypujemy mąkę, cukier puder, cukier brązowy oraz masło pokrojone na mniejsze kawałki. Zagniatamy ciasto. Nie musi powstać jednolita masa. Ważne, aby masło “wtopiło się” w całość. Masę owijamy w folię i wkładamy na 30 minut do lodówki. W tym czasie myjemy śliwki, rozcinamy na pół i wyjmujemy pestki. Przygotowujemy miseczki. Jeśli nie mamy takich jak na zdjęciu, możemy przygotować małą blaszkę lub naczynie to tarty. Ciasto wyjmujemy z lodówki. Na dnie miseczek, blaszki czy czego tam macie układamy śliwki a następnie pokruszone orzechy włoskie. Całość pokrywamy ciastem krusząc je przy tym w rękach. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180⁰C, wkładamy miseczki i pieczemy około 30 minut. Gdy poczujecie w kuchni przyjemny zapach ciasta a śliwki pod kruszonką zaczną puszczać bąbelki znak, że jest gotowe 🙂

Smacznego!

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *