OWSIANKA ORKISZOWA Z GRUSZKAMI I BERTRAMEM

OWSIANKA ORKISZOWA Z GRUSZKAMI I BERTRAMEM

Wstaję rano, czas na ciepłe śniadanie. Kolejny dzień z płatkami owsianymi z dodatkiem jabłka …. A może coś innego? I rodzi się pomysł na płatki orkiszowe z gruszką i cudownym BERTRAMEM. Bertram (Anacyclus pyrethrum) to przyprawa stosowana i mocno polecana przez świętą Hildegardę. Odpowiada za przyswajanie witamin i składników odżywczych z pożywienia. Wzmacnia i chroni system nerwowy przed toksynami i substancjami trującymi. Oczyszcza jelita z resztek pokarmu. Uwaga!  Bertram podnosi nastrój i wzmacnia pogodę ducha, chroniąc w ten sposób nas przed przedwczesnym załamaniem. Należy go stosować regularnie, 1-3 szczypty do każdej potrawy. Ma  jeszcze wiele cennych i dobroczynnych właściwości. Zainteresowanych zachęcam do lektury książki “Powrót do harmonii”.

Czas przygotowania:

  • około 15 minut

Składniki na jedną porcję:

  • 30 gram drobnych płatków orkiszowych
  • 1 szklanka napoju orkisz z migdałem (do kupienia tu)
  • 2 szczypty bertramu (do kupienia tu)
  • 1 łyżka płatków migdałów lub 1 łyżka pokrojonych i uprażonych na patelni migdałów
  • 1 mała gruszka

Stosuję w moim domu zasadę – nie wypuszczam moich synów rano bez ciepłego śniadania. Aby nad wszystkim zapanować trzeba być dobrze zorganizowanym – mi się to rano udaje 😉 I tak …..rano wstaję pierwsza, obieram azymut na kuchnię i tam … – szykujecie dalej ze mną?

Do garnka wsypujemy płatki orkiszowe i zalewamy napojem orkiszowo – migdałowym. Ustawiamy mały płomyk i w tym czasie możemy skoczyć do łazienki 🙂 Aby nasze płatki nie wykipiały na garnku kładziemy drewnianą łyżkę. Dzięki temu gdy zawartość garnka zaczyna podchodzić do góry napotyka przeszkodę w postaci łyżki i wycofuje się. A my spokojnie i bez napięcia działamy w łazience 😉 Do płatków dosypujemy BERTRAM. Obieramy gruszkę i kroimy w kostkę. Pod koniec gotowania, czyli po około 10 minutach dodajemy pokrojoną gruszkę i płatki migdałowe/uprażone migdały. Całość lekko mieszamy i pozwalamy składnikom się zaprzyjaźnić przez kolejne 5 minut.  Ja owijam przygotowaną potrawę w koc i tam czeka na domowników aż wstaną i będą gotowi aby zjeść śniadanie 🙂

Smacznego!

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *