DŻEM JABŁKOWY Z NUTĄ POMARAŃCZY

DŻEM JABŁKOWY Z NUTĄ POMARAŃCZY

Owoc późnego lata ….. będzie nam towarzyszył przez najbliższe miesiące. Ma w sobie moc, o której może jeszcze nie wiecie.

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zmniejsza gorąco a zwłaszcza to późnego lata. Nawilża suchość i ochładza gorąco w płucach – chroni płuca przed dymem papierosowym; poprawia apetyt, jest lekarstwem na niestrawność. Jabłko zawiera pektyny, które usuwają metale trujące takie jak ołów, rtęć i ślady promieniowania. Spożywanie jabłek działa korzystnie przy niskim poziomie cukru we krwi i związanej z niej depresji emocjonalnej. Jabłka i ich sok są korzystne dla wątroby i pęcherzyka żółciowego, potrafią nawet zmiękczyć kamienie żółciowe.

Czas przygotowania:

  • ok 2 h

Składniki:

  • 1 kg jabłek
  • 2 pomarańcze
  • 150 gr cukru trzcinowego
  • 250ml wody
  • 1 łyżeczka agar agar

Jabłka myjemy i obieramy ze skórki a następnie kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka i dodajemy cukier. Jedną pomarańcz sparzamy wrzątkiem i ścieramy na tarce z drobnymi oczkami skórkę. Z obu pomarańczy wyciskamy sok. Skórkę i sok dodajemy do jabłek. Całość zalewamy wodą o gotujemy na niewielkim ogniu. Na początku pod przykrywką ok 20 minut, potem bez kolejne 20 – 30 minut. Część wody odparuje. Od czasu do czasu mieszamy. Na koniec dodajemy agar agar, mieszamy. Dżem przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików, zakręcamy, ustawiamy do góry dnem aż do wystygnięcia. Z tej porcji jabłek otrzymałam 3 słoiczki ok 250 ml każdy.

Smacznego!

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *