CZAS NA PIZZĘ!

CZAS NA PIZZĘ!

Któż jej nie lubi? Kto nie próbował jej upiec na wzór włoskich mistrzów? A kto pamięta kiedy zawitała do nas? Ooooo , byłam jeszcze małą, grzeczną dziewczynkę kiedy moja Babcia pochwaliła się przepisem. Pizza nie do końca przypominała tą cienką, na chrupiącym cieście – włoską, ale zbliżała nas do Europy 🙂

A teraz? Jest podobna do tej z Włoch i można upiec jej zdrowszy wariant. No to do dzieła!

Czas przygotowania:
15 minut przygotowanie ciasta
1h czas oczekiwania aż ciasto wyrośnie
12 minut pieczenie

Składniki:
0,5 kg mąki orkiszowej 550
10gr suchych drożdży, tj. ok 2,5 łyżeczki
250 ml ciepłej wody
1 łyżeczka brązowego cukru
1,5 łyżeczki soli
grysik orkiszowy lub kaszka orkiszowa jasna do posypania ciasta
1 łyżeczka oliwy z oliwek
dodatki do pizzy : sos pomidorowy, ser kozi, brokuły i co tam kto chce 😉

Do szklanki wsypujemy drożdże, dodajemy 2-3 łyżeczki ciepłej wody, cukier, 2 łyżeczki mąki. Wszystkie składniki mieszamy  i chwilę czekamy, aby składniki  się zaprzyjaźniły 😉 Dodajemy do mąki oliwę z oliwek, zaczyn oraz ciepłą wodę. Z 250 ml wody zostawiamy 50 ml. Do tej części dodajemy sól, mieszamy. Ciasto ugniatamy zdecydowanymi ruchami, wyrabiamy. Gdy składnik się połączą dodajemy wodę z solą. Dalej wyrabiamy. Gdy efekt jest zadowalający formujemy z ciasta kulę i odkładamy do wyrośnięcia na około 1h. Aby ciasto  nie wysychało polewamy je lekko wodą. Tak zostawiamy w ciepłym miejscu przykryte ściereczką. A gdy ciasto rośnie przygotowujemy nasz ulubiony sos pomidorowy. Pamiętajcie, aby dodać do niego dużo aromatycznych ziół! Mój sos powstaje na bazie dobrego przecieru pomidorowego w połączeniu z wodą mineralną oraz suszonymi przyprawami – bazylią i oregano. Proporcje koncentratu i wody dowolne. Sos nie może być jednak zbyt rzadki.
Po około godzinie wyjmujemy ciasto i dzielimy na dwie równe części- będą z niego dwie pizze. Tak podzielone kule – każdą osobno, podsypujemy grysikiem lub kaszką orkiszową. Dzięki temu ciasto będzie chrupiące. Porcję na pizzę formujemy najlepiej ręcznie. Starannie i z cierpliwością. Ciasto układamy na blasze* Dobrze jest ułożyć na papierze do pieczenia. Wtedy nie będziemy mieć problemu ze zdjęciem jej z blachy Na pizzy rozprowadzamy sos pomidorowy a na nim dodatki – ser kozi, brokuły …. i co tam jeszcze chcecie, byle zdrowego 😉
Ciasto wkładamy do piekarnika , na najniższy poziom – będzie się tam czuło jak w piecu do pizzy,
i pieczemy w temperaturze 220 ⁰C przez 7-10 minut. Każdy piec jest inny więc piekąc pierwszy raz warto pilnować, aby pizza się nie przypiekła.
* Jakiś czas temu kupiłam specjalną okrągłą blachę do pizzy. I tu zmieniłam czas pieczenia. Nadal   układam ją na samym dole piekarnika lecz piekę w temperaturze 150 ⁰C. Przez pierwsze 7 minut grzanie góra-dół i kolejne 5 minut termoobieg. Jest jeszcze lepsza.

Dziękuję moim Synom – fanom pizzy –  za pomoc w przygotowaniu !!!

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *